loading

اتوماسیون صنعتی به بهره گیری از رایانه ها بجای متصدیان انسانی برای کنترل دستگاه ها و فرایندهای صنعتی گفته میشود. اتوماسیون یک گام فراتر از مکانیزه کردن است . مکانیزه کردن به معنی فراهم کردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه هایی است که ایشان را برای انجام بهتر کارشان یاری میرساند. نمایانترین و شناخته شده ترین بخش اتوماسیون صنعتی ربات های صنعتی هستند.

   امروزه کاربرد اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق در صنایع و پروسه های مختلف صنعتی به وفور به چشم می خورد . کنترل پروسه و سیستمهای اندازه گیری پیچیده ای که در صنایعی همچون نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع غذایی ، صنایع خودرو سازی و غیره بکار می آید نیازمند ابزارالات بسیار دقیق و حساس می باشند . پیشرفتهای تکنیکی اخیر در کنترل فرایند و اندازه گیری پارامترهای مختلف صنعتی از قبیل فشار ، دما ، جریان و غیره باعث افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید گردیده است .

   به طور کلی برخی از مزایای اتوماسیون صنعتی از این قبیل اند:

 تکرارپذیری فعالیتها و فرایندها

 افزایش کیفیت محصولات تولیدی

 افزایش سرعت تولید (کمیت تولید )

 کنترل کیفیت دقیقتر و سریعتر

 کاهش پسماندهای تولید (ضایعات)

 برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگانی

 افزایش بهره وری واحدهای صنعتی

 بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی

   در حال حاضرارتقاء سطح کیفی محصولات تولیدی در صنایع مختلف و در کنار آن افزایش کمی تولید ، هدف اصلی هر واحد صنعتی می باشد و مدیران صنایع نیز به این مهم واقف بوده و تمام سعی خود را در جهت نیل به این هدف متمرکز نموده اند .

   لازمه افزایش کیفیت و کمیت یک محصول ، استفاده از ماشین آلات پیشرفته و اتوماتیک می باشد . ماشین آلاتی که بیشتر مراحل کاری آنها به طور خودکار صورت گرفته و اتکای آن به عوامل انسانی کمتر باشد . چنین ماشین آلاتی جهت کارکرد صحیح خود نیاز به یک بخش فرمان خودکار دارند که معمولا از یک سیستم کنترل قابل برنامه ریزی (به عنوان مثال PLC یامدار منطقی قابل برنامه ریزی) در این بخش استفاده میگردد . بخش کنترل قابل برنامه ریزی مطابق با الگوریتم کاری ماشین ، برنامه ریزی شده و میتواند متناسب با شرایط لحظه ای به عملگر های دستگاه فرمان داده و در نهایت ماشین را کنترل کند .

   همانطور که گفته شد بخش کنترل در هر سیستم صنعتی بایستی متناسب با شرایط لحظه ای به عملگرها فرمان دهد بنابراین در یک ماشین یا بطورکلی در یک فرایند صنعتی بخش اول یک چرخه کنترلی ، برداشت اطلاعات از فرایند می باشد .

   جمع آوری اطلاعات در فرایندهای صنعتی با استفاده از سنسورها یا حسگرها صورت می گیرد . این حسگرها به منزله چشم و گوش یک سیستم کنترلی عمل می کنند . امروزه در بسیاری از ماشین آلات صنعتی استفاده از سنسورها امری متداول می باشد تا جاییکه عملکرد خودکار یک ماشین را می توان با تعداد سنسورهای موجود در آن درجه بندی کرد . وجود سنسورها ی مختلف در فرایند اتوماسیون به اندازه ای مهم می باشد که بدون سنسور هیچ فرایند خودکاری شکل نمی گیرد بنابراین سنسورها یکی از اجزای لاینفک سیستمهای اتوماسیون صنعتی می باشند .

   در گذشته نه چندان دور بسیاری از تابلوهای فرمان ماشین آلات صنعتی ، برای کنترل پروسه های تولید از رله های الکترومکانیکی یا سیستمهای پنوماتیکی استفاده می کردند و اغلب با ترکیب رله های متعدد و اتصال آنها به یکدیگر منطق کنترل ایجاد می گردید . در بیشتر ماشین آلات صنعتی ، سیستمهای تاخیری و شمارنده ها نیز استفده می گردید و با اضافه شدن تعدادی Timer و شمارنده به تابلوهای کنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزایش می یافت .

   اشکال فوق با در نظر گرفتن استهلاک و هزینه بالای خود و همچنین عدم امکان تغییر در عملکرد سیستم ، باعث گردید تا از دهه ۸۰ میلادی به بعد اکثر تابلوهای فرمان با سیستمهای کنترلی قابل برنامه ریزی جدید یعنی PLC جایگزین گردند .در حال حاضر PLC یکی از اجزای اصلی و مهم در پروژه های اتوماسیون می باشد که توسط کمپانیهای متعدد و در تنوع زیاد تولید و عرضه میگردد . به طور خلاصه سیستمهای نوین اتوماسیون و ابزار دقیق مبتنی بر PLC در مقایسه با کنترل کننده های رله ای و کنتاکتوری قدیمی دارای امتیازات زیر است :

 هزینه نصب و راه اندازی آنها پایین می باشد.

 برای نصب و راه اندازی آنها زمان کمتری لازم است .

 اندازه فیزیکی کمی دارند.

 تعمیر و نگه داری آنها بسیار ساده می باشد.

 به سادگی قابلیت گسترش دارند .

 قابلیت انجام عملیات پیچیده را دارند.

 ضریب اطمینان بالایی در اجرای فرایندهای کنترلی دارند .

 ساختار مدولار دارند که تعویض بخشهای مختلف آن را ساده میکند.

 اتصالات ورودی – خروجی و سطوح سیگنال استاندارد دارند.

 زبان برنامه نویسی آنها ساده و سطح بالاست.

 در مقابل نویز و اختلالات محیطی حفاظت شده اند.

 تغییر برنامه در هنگام کار آسان است.

 امکان ایجاد شبکه بین چندین PLC به سادگی میسر است .

 امکان کنترل از راه دور (به عنوان مثال از طریق خط تلفن یا سایر شبکه های ارتباطی) قابل حصول است .

 امکان اتصال بسیاری از تجهیزات جانبی استاندارد از قبیل چاپگر ، بارکد خوان و … به PLC ها وجود دارد .

 

مونیتورینگ

   یکی دیگر از مباحث مهم و مرتبط با اتوماسیون صنعتی ، مانیتورینگ می باشد . امروزه مانیتورینگ یکی از نیازهای اساسی بسیاری از صنایع به خصوص صنایع بزرگ می باشد. بسیاری از صنایع بزرگ مانند صنایع پتروشیمی ، صنایع تولید انرژی ، صنایع شیمیایی و … بدون استفاده از سیستم مونیتورینگ مناسب قادر به ادامه کار خود نیستند . مونیتورینگ عبارت است از جمع آوری اطلاعات مورد نظر از بخشهای مختلف یک واحد صنعتی و نمایش آنها با فرمت مورد نظر برای رسیدن به اهداف ذیل :

 نمایش وضعیت لحظه ای هر یک از ماشین آلات و دستگاهها

 نمایش و ثبت پارمترهای مهم و حیاتی یک سیستم

 نمایش و ثبت آلارمهای مختلف در زمانهای بروز خطا در سیستم

 نمایش محل خرابی و زمان وقوع ایراد در هر یک از اجزای سیستم

 نمایش پروسه های تولید با استفاده از ابزارهای گرافیکی مناسب

 تغییر و اصلاح Set Point ها حین اجرای پروسه تولید

 امکان تغییر برخی از فرایندهای کنترلی از طریق برنامه مونیتورینگ

 ثبت اطلاعات و پارمترهای مورد نظر مدیران از قبیل زمانهای کارکرد، میزان تولید ، میزان مواد  اولیه مصرفی ، میزان انرژی مصرفی و …

                                                                                                              

اتوماسیون صنعتی در کارخانجات خوراک دام وطیور:

امروزه با توجه به پیشرفتهای علم و گسترش تکنولوژی در بخشهای مختلف و همچنین بازار رقابتی در تولید ،مجموعه هایی موفق  عمل خواهند بود که خودر را به روز نموده و با پیاده سازی سیستم ها کنترلی روز دنیا سعی در ارتقا ء مجموعه  خود نموده . کارخانجات تولید خوراک دام و طیور نیز از این مهم جدا نبوده و بخشهای مختلفی را می توان توسط سیستمی یکپارچه کنترل و مدیریت کرد از جمله:

واحد  تخلیه بار همراه با ذخیره سازی سیلوها و انبار ها

واحد آسیاب مواد خام اولیه

واحد بچینگ مواد

واحد پرس پلت

واحد توزین و بارگیری

می توان با پیاده سازی سیستم کنترلی به دقت ، سرعت و همچنین افزایش در تولید رسید .سیستمی که به نوبه خود با در نظر گرفتن نیاز های روز این صنعت طراحی و پیاده سازی شود . با جایگزینی یک سیستم کنترلی خوب می توان مشکلات امروز این صنعت را کم نمودن که در زیر به مواردی از آن اشاره میکنیم.

تخلیه و انبار کردن محصول از طریق چاله تخلیه و انتقال به سیلوها ،انبارها و یا آسیاب جهت جلوگیری از آلودگی ناشی از ورود ماشین های حامل بار در مجموعه تولیدی

با توجه به وجود ریز گرد ها و همچنین آلودگی  صوتی در این صنعت مناسب است با جایگزینی تجهیزات حضور نیرو انسانی را در محیط های آلوده کاهش داد . که این امر باعث کاهش نیروی انسانی و سلامت جسمی و روحی پرسنل میگردد.

تنوع در محصول و احتمال خطا انسانی در بچ گیری یکی دیگر از مشکلات این صنعت است که با سیستم کنترلی میتوان این خطا را به حداقل رساند وهمچنین باعث افزایش سرعت و دقت در این بخش شد.

اندازه گیری رطوبت و دما در مراحل مختلف تولید جهت پخت مناسب در پرس پلت و همچنین درصد ماده خشک محصول نهایی از اهمیت ویژه ای برخودار است که به کمک سیستم کنترل می توان  با توجه به استانداردهای تغذیه ای در این صنعت موارد فوق را کنترل و تثبیت نمود.

توزین یکنواخت و دقیق محصول هنگام کیسه گیری یکی دیگر از دغدغه های تولید کنندگان و مصرف کنندگان این صنعت بشمار می آید که این مهم نیز قابل پیاده سازی میباشد.

آرشیو سازی مراحل مختلف تولید همراه با گزارش گیری جهت صحت و درستی محصول تولیدی و همچنین انبار گردانی یکی دیگر از نیازهای این صنعت بشمار می رود.

امکان کنترل پروسه تولید از راه دوریکی دیگر از ویژه گی های یک سیستم کنترلی میباشد.

گروه فنی مهندسی راستان آمادگی خود را جهت پیاده سازی تخصصی سیستم های کنترل مدرن ویژه کارخانجات خوراک دام  و طیور با در نظر گرفتن تکنولوژی روز دنیا اعلام میدارد.

با استفاده از سیستم اتوماسیون و مانیتورینگ کامل کارخانه خوراک دام و طیور دیگر نیازی به تابلو کنترل پیانویی دارای کلیدهای مکانیکی و مدار فرمان رله تایمری نمی باشد، تمامی فرمان ها در این سیستم با استفاده از یک PLC ماژولار استاندارد و با پشتیبانی از تمامی شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد.

PLC  و  کارت های جانبی این سیستم متناسب با ظرفیت کارخانه، تعداد مخازن ذخیره سازی، الکتروموتورها؛ جک ها، سنسورها و انتخاب می شود، این سیستم جامع کار را برای اپراتورها ساده کرده و همچنین نظارت را بر فعالیت آن ها بیشتر می کند درنتیجه اشتباهات اپراتور کارخانه تولید خوراک دام و طیور را به حداقل می رساند.

سیستم اتوماسیون کارخانجات خوراک دام و طیور با سه وضعیت تمام اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک و دستی طراحی شده است، در این سیستم سطوح دسترسی مختلف برای کاربران مختلف از جمله اپراتورها ، مهندسان ، مدیران و افراد مرتبط دیگر تعریف شده است و هر شخص می تواند در حد تخصص خود اطلاعات لازم را دریافت کند و یا پارامترها را تغییر دهد.

حالت دستی در این سیستم به منظور عیب یابی و رفع نقص در نظر گرفته شده است و در این حالت با کلیک بر روی هر المان ( موتور، جک و ) می توان وضعیت آن را چک نمود.

سیستم بچینگ طراحی شده در این سیستم بصورت کاملا اتوماتیک بعد از دریافت طرح اختلاط و با توجه به تعداد بچ مشخص شده عمل می کند، این سیستم قابلیت تعریف فرمول اختلاط به تعداد دلخواه را دارا می باشد و همچنین تعداد مخازن ذخیره سازی مواد هم قابل تعریف می باشد، گزارشات بچ های زده شده و میزان مواد مصرفی برای فرمول های مختلف تعریف شده و تمامی این گزارشات را می توان ذخیره سازی نمود.

سیستم مانیتورینگ کارخانه خوراک دام و طیور قابل پیاده سازی بر روی HMI های لمسی و PC می باشد، سیستم مانیتورینگ وضعیت لحظه ای تمامی انتقال دهنده ها، بالابرها ، جک ها ، میکسر ، سرند و فن ها را بصورت متحرک نمایش می دهد و اپراتور بدون نیاز به حضور در محل متوجه وضعیت آن ها خواهد شد، همچنین پر یا خالی بودن مخازن، میزان بارگیری ( وزن مواد داخل هاپر توزین ) و حتی جریان کارکرد موتور ها در مانیتور قابل مشاهده می باشد.

گروه مهندسی راستان با سال ها تجربه در امر اتوماسیون صنعتی و مانیتورینگ آماده ارائه خدمات برقی برای احداث کارخانجات جدید و بروز رسانی سیستم کارخانجات سنتی تولید خوراک دام و طیور می باشد.

تمامی تجهیزات مورد استفاده ما دارای ضمانت یکساله و خدمات پس از فروش ده ساله می باشد و ما تلاش می کنیم تا با افزایش کیفیت کار خود رضایتمندی مشتریان را جلب نماییم.

 

اتوماسیون و مانیتورینگ کارخانجات خوراک دام و طیور مبتنی بر سیستم کنترلی PLC .

سیستم های اتوماسیون برای کارخانجات خوراک دام و طیور علاوه بر مکانیزاسیون و همگام سازی تمام تجهیزات با هدف کاهش خطای انسانی ، کاهش هدر رفت مواد اولیه ، افزایش کیفیت تولید ، ثبت وقایع و گزارشات لازم و کاهش مصرف انرژی طراحی می شود.

گروه مهندسی راستان با سال ها تجربه در این زمینه آماده ارائه راهکارهای جامع در امر اتوماسیون کارخانجات خوراک دام و سیستم های بچینگ می باشد.

مزایای سیستم های مانیتورینگ اجرا شده به شرح ذیل می باشد :

-حذف کامل تابلو کنترل پیانویی.

-عیب یابی آسان.

-کاهش سیم کشی.

نمایش گرافیکی تمامی المان ها و تجهیزات خط تولید ، شامل تمامی موتورها ، اسکروها ، الواتورها ، دریچه ها و کلیه تجهیزات دیگر.

نمایش انیمیشنی وضعیت خط در هر لحظه ، حرکت مواد و روشن و خاموش بودن تجهیزات.

امکان راه اندازی کاملا اتوماتیک و نیمه اتوماتیک.

امکان تست دستی تمامی تجهیزات.

امکان فرمول نویسی به تعداد دلخواه و ذخیره فرمول ها جهت توزین و ترکیب مواد در سیستم بچینگ.

قابلیت تغییر مقادیر متغیرها از جمله تایمرها و مقادیر وزنی توسط اپراتور.

امکان گزارش گیری از تولید و ثبت گزارشات هر بچ.

امکان ثبت خطاها و اعلام هشدارها بصورت گرافیکی.

کاملا فارسی با کاربری آسان برای اپراتورها.

-محدود کردن دسترسی اپراتور با پسورد.

-کالیبراسیون کاملا دیجیتال.

استقاده ازمانیتورهای صنعتی لمسی ۱۵ اینچ با قابلیت اتصال موس ، صفحه کلید ، قابلیت اتصال به پرینتر همچنین قابلیت مانیتورینگ تحت PC .